Kuidas hormoonid reguleerivad meie õnnetunnet?

Tervisliku elustiili üheks aluseks on mitmekesine ning tervislik toitumine. Aga kas te teadsite, et olemas on ka ‘õnnelike’ hormoonide menüü, mida reguleeridesl on võimalik muuta oma hormonaalset taset ning võimaldada tasakaalukas närvisüsteem. Õiged toitained aitavad hormoonide tööd tasakaalus hoida.

Järgnevalt vaatleme erinevaid õnnetundega seotud hormoone ning nende tähtsust inimkehas:

1. Dopamiin

Dopamiin, ehk nii nimetatud õnnehormoon on orgaaniline ühend, mille peamiseks ülesandeks juhtida motivatsiooni, emotsioone, mõnutunnet, liikuvust ja kontsentratsiooni. Dopamiini puuduse korral tunneb inimene end väsinuna, haiglasena, motivatsioonipuuduses ning eelistab aega veeta kodus istudes üksi ja pimedas. 

Dopamiini taseme tõstmiseks piisab:

a) Oma toitumiskava üle vaatamisest (mitmekesistada oma toidulauda)

b) Piisava liikumise kaasamisest (aktiivne liikumine ning sportlikud hobid)

c) Muusika kuulamisest (leia endale motiveeriv muusikastiil)

Õnne tunde saavutamiseks ei pea korda saatma suuri tegusid ega võitma miljoneid veebikasiinos. Piisab vaid päeviku täitmisest, sea endale igapäevaseid eesmärke ja täida need. 

2. Oksütotsiin

Selle hormooni hellitusnimi on armastuse hormoon. Naise keha toodab seda hormooni eriti raseduse ajal ning sünnituse perioodil. Tegemist on hormooniga, mis soodustab emainstinkide tekkimist ning armastuse elavdamist. Sotsiaalsete suhete puhul on see hormoon peamine lähedust tekitav hormoon, mis eraldub samuti suurtes kogustes intiimvahekorras olles. 

Oksütotsiini taseme tõstmisest tuleks:

a) Kallistage oma lähedasi

b) Magage oma kallima kaisusc

c) Harrastage joogat

d) Veetke aega oma sõpradega

e) Hoolitsused ja massaaž (spa külastused)

3. Serotoniin

Serotoniin omab alati rolli stressi tekkimisel ning ka sellest vabanemisel. Õnne hormoonina teada tuntud serotoniin on tuju ja isude reguleerimisel peamisi hormoone inimkehas. Mõned psühholoogid on nimetanud nimetatud hormooni ‘ajukeemia dirigendiks’, kus orkestris mängivad paljud erinevad hormoonid, kuid vaid üks juhib kogu mängu. Serotoniini toodetakse toidust saadavatest aminohapetest. See puhku saab jälgida ka oma kehakaalu langust ning tõusu. Kui kehas on piisavalt serotoniini, langeb inimese kehakaal (ülesöömis vajadus väheneb). Juhul kui kehas on liiga vähe serotoniini, tõuseb ka inimese kehakaal.

Serotoniini taseme tõstmiseks tuleb:

a) Oma toitumiskava üle vaadata (nt pähklite söömine aitab serotoniini tõsta)

b) Päike

c) Magada piisavalt (6-10 tundi päevas)

4. Endorfiinid

Keha valuaigistina toimiv hormoon on elutähtsa ülesandena saanud endale loodusliku naudinguhormooni nime (järelpõlvede teke). Endorfiine loovad nii aju kui ka teised organid inimekehas. 

Endorfiini taseme tõstmiseks tuleks peamiselt suurendada füüsilist aktiivsust.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.