Jaapani Lofi muusikas – mis see on?

Jaapan on oma muusikastiilidelt erinev paljugi mujal maailmas toodetule. See kuidas töötavad produtsendid ning insenerid heliteose töötlemisega, näitab see otseselt nende oskusi ning võimeid heli manipuleerimises.

Lofi ehk lo-fi stiilis muusikat kasutatakse nüüdseks nii filmides, singlites, hasartmängusaitidel nagu https://www.ninjacasino.com/ee mängude taustamuusikaks ning sarjade tunnusmeloodiates. Mis on lofi ning miks on see viimase kümne aastaga nii populaarseks muutunud?

Lofi ehk lo-fi tähendab inglise keeles low fidelity. Tegemist on teadlikult halva muusikakvaliteediga muusikastiiliga, kus enim kasutatakse sünteetilisi toone ning aeglast tempot. Esteetiliselt kehva kvaliteediga muusikastiil on saanud nii Youtubes kui ka Spotifys ülimalt menukaks ning selle stiili loojad on kujundanud nüüdseks enda ümber ka kindla rühma inimesi, kes selle stiili arenemist tugevalt toetavad. Enim sarnaneb lofi muusika spaades ning loungedes mängitavatele orgaanilistele häältele, kus lisaks instrumentidele kasutatakse loos ka looduslikke hääli (linnulaul, äike, mürin, löögid, häälitsused jne). 

Lofi-kuningas Nujabes

Lofi stiil on alguse saanud 1980ndatest, kus niinimetatud ‘magamistoa produtsendid’ hakkasid kasutama mikrofoni sünteetiliste helide salvestamiseks tänu muusikainstrumentide vähemusele ja saadavusele. Mikrofoniga salvestatud hääled kasutati muusika loomisel ning korporeeriti otseselt stiilide ajendamiseks. Jaapani muusikaprodutsent Nujabes hakkas spetsiaalse tehnika abil looma helisid ning lõi enda oma stiili muusikatootmisel. Vaid 36.aastaseks elanud produtsent, kelle õige nimi oli Jun Seba avaldas antud stiilis kolm albumit, millest kõik esindasid lofi-hiphop-jazzi stiilide miksimist. Tema kolmas album “Spiritual State” ilmus aasta peale tema autoõnnetuses hukkumist 2010.aastal.

Anime ja muusika

Peamiselt 2004.aastal populaarseks saanud lofi muusikastiil korporeerib oma muusika taustaks videotel Jaapani anime filme või lühiklippe. Kuna tegemist on peaaegu üdini Jaapani stiiliga, ei pea imestama, et just anime on see, mida kasutatakse Youtube lofi muusikalugude videotes. 

Halb kvaliteet ja salvestamine

Originaalset lofi stiili saab kõige paremini kirjeldada kui lohakalt ja kehvade seadmetega salvestatud muusikat. Muusikast õhkub vanamoodset ning veidi ragisevat kvaliteeti, mida nüüdseks matkitakse tänu heli manipuleerimisele plug-in või equalizeritega. DAW programmid pakuvad võimalusi nii heli puhastamiseks ning lofi effekti tekitamiseks. Produtsentide ülesandeks on aga tekitada muusika kuulamisel veidi raadio effekti ning vanaaegsete kõlarite ragisemist. 

Eesti näited lofi muusikast

Eestis viljelevad lofi stiili artistid nagu Finetooth, Madis Nestor, Maria Minerva, Jäck ja Dima Disk. Traditsioonilise stiilina on lofi pärit Jaapanist kuid hiphopi mõjutustega lofi artistid on siiski aga enamus pärit USA-st. 

Johnny Ace “My Song”

Tegemist on ameerikalikult 1952.aastast pärit lofi näitega, mida üritatakse enim immiteerida. Ace laul on salvestatud raadiosaate salvestuseks mõeldud tehnikaga ning heliliselt väga halva kvaliteediga. Laulu valmimise järel ei tehtud sellele mingeid tehnilisi parandusi ning paisati raadiosse ning ostukanalitele (vinüülplaatidele) sama seadega nagu raadios sai salvestatud. Halvast helikvaliteedist hoolimata pääses see aga Billboard tabelisse ning isegi esimesele kohale. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.