Miks atleedid just suitsuvaba nikotiini kasutavad?

Kui me räägime nikotiinist, siis esmalt seostuvad meil sellega sigaretid ja suitsetamine. See pole kindlasti midagi, mis sobituks tipptasemel sportlastega. Siiski saab nikotiini tarbida ka muul viisil sh nikotiinipadjakeste kaudu, mis tavaliselt asetatakse huule alla igeme vastu. Tänasel päeval kasutavad mitmed tippatleedid just snusi lõõgastumiseks, sest seeläbi on võimalik saada stimuleeriv nikotiini doos ilma tubaka põletamise ja kopse kahjustamata.

Laialt levinud

Nikotiin on võrreldes teiste stimulantidega nagu kofeiin tugevam ning paljud sporditähed on tunnistanud, et kasutavad seda lõdvestumiseks. Leicester City jalgpallurit Jamie Vardy jäädvustati Euro 2016 ajal käes kandmas snusi karpi, mille järel tunnistas mängija, et suitsuvaba nikotiini tutvustas talle kaasmängija. Varasemalt Fleetwood Townis mängides suitsetas Vardy sigarette. Tema ja endine Liverpool staarmängija Charlie Adam on öelnud, et sportlased kasutavad palju rohkem snusi, kui inimesed oskaks arvata. Tegelikkuses on leitud, et rohkem kõrgtasemelisi jalgpallureid järgib sotsiaalmeedias nikotiinipatju müüvate brändide kontosid. 2016 aastal postitas Mancester United kaitsja Victor Lindelof oma Instagrami kontole pildi snusi karbist.

Mõju kesknärvisüsteemile

Nikotiin on stimulant, mis mõjub meie kesknärvisüsteemile nagu ükski teine. Meil on isegi retseptorid, mis aktiveeruvad reageerides nikotiini retseptoritele, mis vallandavad sünapsid. Seeläbi võin snusi tarbimine sõltuvalt annusest toimida kas stimulandi või rahustina. See tähendab, et atleet saab tarbides nikotiinidoosi, mille tulemusel meie aju suurendab aktiivsust kesknärvisüsteemi stimulatsiooni kaudu. Paradoksaalsel kombel võimaldab see sportlastel keskenduda ja tegevust lihvida tänu atsetüülkoliini aktiivsuse suurenemisele ajus.

Adrenaliin ja atsetüülkoliin on eesmärkide ja tegevuste juhid ning toetajad, “vaimse sitkuse” peamised mängijad. Teisisõnu on snusi tarbimine sportlase jaoks võime püsida teatud jõudluse tasemel, mis on kooskõlas või isegi ületab ülejäänud keha väsimustaset.

Kas snus tõstab sporditulemusi?

Teaduslikult puuduvad igasugused tõendid selle kohta, et nikotiini tarbimine sellisel moel parandaks jõudlust. Mõningad uuringud nikotiininätsude- ja padjakeste kohta on tõdenud, et neid on võimalik seostada vastupidavuse ja lihasjõu paranemisega. Teised uuringud on paljastanud, et tavakasutajad võivad snusi tarbides säilitada “allostaasi” (tavalise enesetunde). Seda võib tõlgendada kui jõudluse parandamist stabiilsuse või vähemalt stabiilsustunde saavutamise kaudu.

Tegelikult võib tõde olla see, et snusi tegemine võimaldab sportlastel lihtsalt ennast “vabaks lasta”. Neid samu sõnu kasutas Vardy, kuid temalt küsiti snusi tarbimise kohta. Samuti on öeldud, et nikotiinipadjakeste tarbimine “annab energiat” ja “parandab vaimset teravust”. Tippsportlased seisavad igapäevaselt silmitsi halastamatu survega ja peavad kinni rangetest dieetidest ja treeningrežiimidest. Hoolimata suitsetamisest põhjustatud selgetest tervise- ja jõudlusprobleemidest tarbivad atleedid endiselt sigarette tänu tohutult sõltuvust tekitavate omaduste tõttu. Sellepärast on läinud paljud neist üle suitsuvabadele toodetele nagu snus, sest see on lihtsalt parem alternatiiv.

Snusi hämmastav võime mõistust “lihvida” sobib vastupidavuse, täpsuse ja jõuspordi maailma. Kõrgtasemelised sportlased, professionaalsed atleedid ja aktiivse eluviisiga inimesed, kes soovivad leida tervislikuma alternatiivi lõõgastumiseks kui sigaretid, alkohol või muud mõnuained, siis külastage Pouchy.eu – e-poodi ning tutvuge meie laia snusi tootevalikuga. Sportlased kasutavad just suitsuvaba nikotiini sellepärast, et see toimib!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.